piątek, 26 listopada 2010

Z miłości do tańca...

..Wynika tak wiele
emocje, piękno, fascynacja..
zachwyt ulotnością chwili
pozostawiającej głęboki ślad w sercu..

Renata Domagalska, Flamenco - Duende


Dni mijają tak szybko.. niczym kosmiczna przestrzeń w której lawirują migoczące gwiazdozbiory..
Od tygodni - dni wypełnione pracą, koncertami, spotkaniami z przyjaciółmi, przemykają niczym iskierki.. niemalże wcale nie zaglądam do internetu, nie mam na to czasu.. choć przyznam, iż bywają chwile, kiedy choć na moment zaglądam w Wasze kosmiczne przestrzenie, aby przez moment nasycić się słowem, obrazem, posmakować Wasze zachwyty...
Ale i moje zachwyty codziennością,  rosną i zapełniają przestrzenie w głębokich zakamarkach duszy... do dziś delektuję się odwiedzinami Oleńki i Jej ślicznej Róży, naszymi spacerami alejkami usłanymi szeleszczącymi liśćmi oraz zapachem odchodzącej już złotawej Pani..

Delektuję się chwilami spędzonymi z moimi rodzicami i choć ja sama lawirowałam pomiędzy przygotowaniem  ostatnich prac do szkoły, a ozdobami świątecznymi, które zamierzałam sprzedać na przedświatecznym markecie  - był to dla mnie pełen ciepła czas, bardzo szczególny..szkoda, że tak krótki..
Muzyka, taniec, malarstwo.. ludzie, którzy kreują piękną rzeczywistość wokół mnie - to wszystko za co jestem głęboko wdzięczna i za co dziękować będę zawsze i wszędzie!
A piszę również o tym, iż wielokrotnie jestem obdarzana zaufaniem i dobrocią, a to daje wiarę, iż nie rządzi nami tylko chęć  pogoni za dobrami, które mają jedynie wymiar materialny - dają poczucie, iż jesteśmy ważni dla siebie z samego faktu istnienia, pokrewieństwa dusz i serc.. podobnych zachwytów skrawkami ulotnego piękna, które, choć przemija - pozostaje głęboko w naszych sercach, a w chwilach wzmorzonych trosk, podnosi nas, niczym ręka stwórcy.. otula ciepłym ramieniem niczym pełne miłości, matczyne ramiona...
Otrzymałam dziś piękną wiadomość od mojej przyjaciółki Lucynki - w Ameryce obchodzone jest dziś Święto Dziękczynienia - pomimo, iż  nam jest ono obce, jak pisze Lucynka, a i ja się pod nim podpisuję - "Jest to dzień, w którym spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi i dziękujemy za wszystko to co mamy; dzięki temu więc zdajemy sobie sprawę z tego jak wiele rzeczy posiadamy, jak wiele dobrego spotkało nas w życiu, skupiamy się na wszystkim tym, za co warto być wdzięcznym. Jest to bardzo pozytywne doświadczenie, które każdemu może się przydać." (Lucynko, mam nadzieję, że wybaczysz mi, iż cytuję Twoje słowa!).
I ja Wam wszystkim życzę, abyście mieli jak najwięcej powodów aby odczuwać wdzięczność, a tym samym radość i poczucie szczęścia... bowiem dobre rzeczy dają siłę, aby zwycięsko przetrwać trudny czas...

Pozostawiając Was z lawirującą w tanecznej euforii mgiełce oraz wizerunkach kobiet zatraconych w tańcu, widzianych oczyma różnych artystów.. życzę Wam pięknego dnia!!   Edgar Degas, tancerki
                                                   
Renata Brzozowska, Ballet Dancer

Renata Brzozowska, Flamenco "Furia"


Auguste Rodin, DanceHenri De Toulouse-Lautrec, Jane Avril tańcząca


oraz moja kopia obrazu Anna Pavlova, Johna Lavery (należącego do grupy Glasgow Boys)
(znawców malarstwa, proszę o wyrozumiałość, to moje pierwsze, dość nieudolne kroki w malarstwie, jednakże sprawiające mi wiele radości..).


A tych, którzy kochają taniec klasyczny tym razem z muzyką Stinga, chwila muzyczno - tanecznej kontemplacji...Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i dziękuję za Waszą obecność!!

9 komentarzy:

 1. niesamowite przedstawianie tańca, tancerek...ten żywioł zawarty zwłaszcza w tych pozornie zamazanych portretach Brzozowskiej..bajka...piękne...

  OdpowiedzUsuń
 2. Kalimoniu, dziękuję właśnie pisałam w odpowiedzi na ostatnio przesłane przez Ciebie słowa - przepraszam, nie miałam wcześniej czasu.. dziekuję raz jeszcze! A malarstwo Brzozowskiej - piękne, prawda?! Dopiero kilka dni temu je odkryłam i muszę przyznać, iż jestem zachwycona!

  OdpowiedzUsuń
 3. wspaniałe obrazy, uwielbiasz taniec jak ja pisanie wierszy , dopóki ktoś nie zniechęci:P

  Twoja poezja – powiedział mi –
  Jest tyle wartam ile czasu spędzasz przed komputerem.

  Tymi słowami
  pozbawił mnie czaru.

  Tego dnia
  pomyliłam kapelusze,
  z brązowego uciekły króliki,
  w czarnym zagnieździły się wrony,
  a z niebieskiego wyfrunęły zaprzyjaźnione gołębie,

  a ja coraz głębiej naciągam beret na oczy.

  Tego dnia,
  chociaż nikt nie zwrócił uwagi,
  zniknął świat a zabłąkane słońce
  szuka mojej twarzy.

  Pozdrawiam Aniu z jezior!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Na mnie jednak spłynął czar Twoich słów.. dziękuję, że zechciałaś pozostawić je w moim zakątku!
  Czasem słowa potrafią zranić, odebrać radość i chęć dalszego tworzenia.. jednak nigdy to nie jest ostateczność i absolutna wyrocznia - Twoje poezja mnie urzeka.. magią chyba jest to, iż każdy z nas potrafi dostrzeć okruchy piękna w innej przestrzeni... i potrafimy nawzajem się odnajdywać..
  I ja Cię pozdrawiam serdecznie zielony kapeluszu!

  OdpowiedzUsuń
 5. Aniu! Cudowne obrazy i cudowna Twoja interpretacja. Wiesz, polaczenie tanca i sztuki malarskiej jest fantastyczne i bardzo pasuje do Ciebie. Przeciez kochasz tak bardzo te dwie formy ekspresji. Ciesze sie tez, ze podzielilas sie moimi myslami na temat Swieta DZiekczynienia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. pięknie.. otoczona słowami, obrazami, muzyką.. szczęśliwa kobieta.. i chociaż bywają smutne chwile.. emanujesz szczęściem, a to przyciąga;-) co do słów napisanych przez jedną z odwiedzających osób.. tak słowo to moc.. większość nie zdaje sobie sprawy.. jaką mają siłę, potrafią przytulić, ukoić.. ale i zranić i zabić.. chęć, sens.. a czas biegnie u mnie już śnieg, na razie malusieńki ale w nocnym blasku księżyca skrzy się milionami gwiazd.. a w blasku słońca mruga do mnie aż muszę mrużyć oczy;-)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Aniu dziękuje Ci za tego posta.. tyle magii w tym tańcu.. tyle magii w Twoich słowach.. To piękne co pisałaś o ludziach, którzy każdego dnia wzbogacają nas o tą piękno rzeczywistości, której są współautorami.. pomyśl jakie to szczęście móc ich poznać, przebywać z nimi, wzbogacać swoja duszę dzięki tym znajomościom..myślę, że zbyt rzadko doceniamy ten dar.. Dziękuję Ci, że mi o tym przypomniałaś.. I dziękuję Ci za tego Stinga..już zapomniałam jaki z niego świetny Jogin..a przy okazji wróciłam wspomnieniem do swoich zajęć z klasyki u cudownej Mileny, pięknego człowieka.. .. na choreografii tańca współczesnego..o rany..wieki temu.. pozazdroszczę... ja stale się uczę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Och, Lucynko taniec rzeczywiście jest głęboko w moim sercu i tęsknię za nim okrótnie.. ale myślę, że już niedługo znów będę mogła wirować w rytmie muzyki :) a malartswo.. jest tak piękne, bardzo chciałabym aby było częścią mego życia, choć oczywiście to zależy tylko ode mnie. Właśnie jestem na etapie wzmorzonego myślenia, niebawem muszę zdecydować się na ostateczny projekt i Wiesz, właśnie myślałam aby połączyć taniec i malarstwo.. kusi mnie to bardzo, choć myślę też o rzeźbie.. Lucynko, niebawem zadzwonię!

  Jazziku, czyż życie nie jest piękne?! :) Czasem rzeczywiście naprawdę trudne, ale tyle w nim też dobra, piękna - jak ten śnieg za oknem ( u nas też już prawdziwa zima, za chwilkę dodam kilka zdjęć),poza tym co ważne - wiele ważnych osób.. dziękuję Jazziku!

  Małgosiu, miło mi niezmiernie, że napisałaś, lubię czytać Twoje słowa, ciesże się, że zarówno obraz jak i słowa wzbudziły w Tobie pozytywne emocje! Wiesz kiedyś przypadkiem natrafiłam na tę krótką ucztę muzyczno-taneczną, zauroczyłam się tym obrazem.. kiedy pisałam tego posta, pomyślałam iż muszę koniecznie dodać ów filmik tutaj.. i nie ukrywam, iż myślałam wówczas o Tobie :)
  ..a ludzie, rzeczywiście są wielkim darem, nawet jeśli istnieje druga strona medalu.. jednak ważne jest to, abyśmy dostrzegali to co dobre, prawda?!

  Pozdrawiam Was serdecznie i przesyłam wiele promyków słońca skrzących się w białej szacie śnieżnej..

  ps. Jazziku, piękne słoewa "już śnieg, na razie malusieńki ale w nocnym blasku księżyca skrzy się milionami gwiazd.." dziekuję!

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

LinkWithin

Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin